MSSF
Naszą podstawową kompetencją jest umiejętność praktycznego stosowania zasad rachunkowości oraz jej wykorzystywania jako narzędzia wspierającego procesy decyzyjne naszych KLIENTÓW.
W szczególności nasze usługi są w tym zakresie nakierowane na wsparcie KLIENTÓW w zakresie m.in.:
-
Doradztwa dotyczącego ujmowania transakcji według polskich zasad rachunkowości oraz MSSF/ MSR;
-
Doradztwa z zakresie wdrażania zasad rachunkowości w oparciu o MSSF/ MSR i przygotowywania sprawozdań finansowych według MSSF/ MSR po raz pierwszy;
-
Opracowywania testów trwałej utraty wartości aktywów;
-
Opracowywania założeń oraz wdrożenie zasad rachunkowości zabezpieczeń;
-
Przygotowywania projektów planów kont oraz zasad polityki rachunkowości;
-
Sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych.
Nasi KLIENCI w zakresie doradztwa rachunkowego to firmy, które potrzebują pomocy w zakresie skomplikowanych kwestii związanych z raportowaniem zgodnie z MSSF, w szczególności z obszarze połączeń jednostek i konsolidacji, wycen (w szczególności instrumentów finansowych), szacowaniem utraty wartości, programami płatności w formie akcji, naliczaniem podatku odroczonego, odpowiednimi ujawnieniami w sprawozdaniach finansowych.
Nasi KLIENCI uzyskują wsparcie w postaci konkretnych rozwiązań przygotowanych pod ich potrzeby
– modeli utraty wartości lub wycen, arkuszy konsolidacyjnych lub opinii w zakresie ujmowania nabytych aktywów lub zobowiązań oraz wzory not do sprawozdań finansowych.
Świadczymy również usługi stałego doradztwa rachunkowego i księgowego dla KLIENTÓW regularnie napotykających problemy z księgowaniem skomplikowanych transakcji lub ich raportowaniem.
Doświadczenie:
-
Stałe doradztwo od 2013 r. - Bioton SA
-
Stałe doradztwo od 2012 r. - Trakcja SA
-
Stałe doradztwo od 2017 r. - Pfleiderer SA
-
Liczne projekty doradcze, w tym w zakresie stosowania wyłączenia tzw. „own use exemption” w terminowych kontraktach na zakup energii oraz rachunkowości zabezpieczeń - DUON SA
-
Doradztwo w zakresie stosowania zasad US GAAP dla instrumentów pochodnych rozliczanych przez kapitał - Citibank Plc – Centrum Usług Wspólnych
-
Liczne projekty doradcze w zakresie MSSF - MCI SA
-
Wdrożenie polityki rachunkowości zabezpieczeń - PERN SA
-
Liczne projekty doradcze w zakresie rachunkowości leasingu według MSSF - DeLage Landen SA
-
Konsolidacja sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF - Hyperion SA
-
Konsolidacja sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF - MNI SA
-
Konsolidacja sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF - Lark.pl SA
-
Liczne projekty w zakresie ustalania zasad rachunkowości dla spółek z portfela funduszu - Innova Capital SA
-
Liczne projekty z zakresu stosowania polityki rachunkowości - DAS Najlepsze z Polski SA
-
Wdrożenie elementu klasyfikacji umów pożyczek zgodnie z MSSF 9 - Firma pożyczkowa
-
Przygotowanie sprawozdania finansowego zgodnego z MSSF oraz wdrożenie MSSF 9 i MSSF 15 - KazakhAtom
-
Określenie sposobu księgowania transakcji sekurytyzacji wierzytelności leasingowych - Grupa bankowo-leasingowa
-
Stworzenie modelu wynagradzania zarządu w opcjach na akcje zgodnie z MSSF 2 - Spółka giełdowa
KONSOLIDACJA I ROZLICZANIE POŁĄCZEŃ JEDNOSTEK
-
Grupy kapitałowe są zobowiązane do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych
-
Spółki notowane na giełdzie dokonują tego procesu kwartalnie
-
Konsolidacja wymaga stworzenia i utrzymywania poprawnego, wieloletniego arkusza konsolidacyjnego
-
W większych grupach konieczne jest wprowadzenie pakietów konsolidacyjnych dla spółek
-
MSSF 3 wymaga alokacji ceny nabycia i wyliczenia wartości firmy na podstawie wartości godziwych przejętych aktywów i zobowiązań
Konsolidacja oraz alokacja ceny nabycia są procesami skomplikowanymi merytorycznie i wymagającymi znacznych zasobów. Dzięki zaangażowaniu Ground Frost klienci nie muszą troszczyć się o prawidłowość wykonania i czasochłonność tych zadań. A co najważniejsze – pracujemy tak blisko z klientem, jakby nasz zespół stawał się częścią zespołu klienta.
Alokacja ceny nabycia
Zgodnie z MSSF 3 (i Ustawą o rachunkowości) jednostki, przejmując kontrolę nad inną jednostką, muszą określić wartości godziwe nabywanych identyfikowalnych aktywów i zobowiązań oraz wyliczyć wartość firmy. Dokonanie tych czynności jest skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy.
Dzięki doświadczeniu w zakresie wycen i modelowania GF identyfikuje nabyte aktywa i zobowiązania i wycenia je do wartości godziwej. GF określa również wartość godziwą przekazanej zapłaty (istotne w przypadku płatności warunkowych) i wskazuje wartość firmy.
Stworzenie arkusza konsolidacyjnego
Arkusz konsolidacyjny (w pliku Excel lub w systemie do konsolidacji) musi zawierać wszystkie korekty niezbędne do sporządzenia sprawozdania zgodnego z MSSF. Arkusz taki musi dodatkowo być czytelny i audytowalny.
GF tworzy arkusze konsolidacyjne dla wielu skomplikowanych i wielopoziomowych grup w Polsce i poza Polską. Nasze doświadczenie łączy się z dogłębną znajomością MSSF.
Utrzymywanie arkusza konsolidacyjnego
Korekty wprowadzane do arkusza w kolejnych latach muszą być wewnętrznie spójne oraz uwzględniać zmieniające się wartości korekt z dnia nabycia i wzajemne eliminacje sald i transakcji kapitałowych.
Powierzenie konsolidacji GF gwarantuje utrzymywanie w porządku i konsekwencji korekt pomiędzy latami, a także stopniowe usuwanie z bilansu korekt już skonsumowanych.
Ujmowanie skomplikowanych transakcji w sprawozdaniu skonsolidowanym
Szereg transakcji powoduje szczególne trudności w konsolidacji:
-
Nabycia/sprzedaże jednostek
-
Zmiany udziałów w jednostkach
-
Spin-offy
-
MSSF 2
-
Reorganizacje grup
Ujęcie tych transakcji w arkuszu, rozliczenie ich oraz ujęcie w sprawozdaniu finansowym wymaga dogłębnej znajomości zasad MSSF.
GF posiada wieloletnie doświadczenie w rozliczaniu najbardziej skomplikowanych transakcji kapitałowych dla spółek giełdowych. Wyniki naszych prac są audytowane przez największe oraz najbardziej renomowane kancelarie i przechodzą audyty bez uwag. Jesteśmy jednym z niewielu podmiotów, które są w stanie tak klasyfikować, jak i wyceniać płatności w formie akcji zgodnie z MSSF.
Tworzenie i egzekwowanie pakietów konsolidacyjnych
W przypadku większych grup kapitałowych pozyskanie wszystkich informacji niezbędnych do konsolidacji wymaga stworzenia pakietów konsolidacyjnych. Następnie konieczne jest wyegzekwowanie prawidłowego wypełnienia i terminowego dostarczenia pakietów do osób konsolidujących.
Posiadamy doświadczenie w tworzeniu pakietów konsolidacyjnych, a także w zarządzaniu procesem ich wysyłki oraz uzyskiwania zwrotów.
Przygotowywanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Poza samą konsolidacją bilansu i rachunku wyników, grupy kapitałowe muszą sporządzić informację dodatkową, która jest różna od sumy informacji jednostkowych ze względu na:
-
Różne wymagane ujawnienia
-
Dokonane eliminacje
-
Różny poziom istotności
Z tego względu sporządzenie skonsolidowanych not jest dodatkową komplikacją dla jednostek.
Standardowo doradzamy klientom w tworzeniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych, a także przejmujemy od nich ten proces. Mamy doświadczenie w tworzeniu ujawnień do skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz w komunikacji z klientami w celu wypełnienia not wymagających wkładu zarządu klienta.